Lista aktualności Lista aktualności

Drodzy Turyści!

Informujemy, że Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) to gatunek rośliny chronionej z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. W Puszczy Kozienickiej występuje na nielicznych stanowiskach i jego zbieranie jest całkowicie zakazane. Jest gatunkiem o ochronie częściowej na stanowiskach naturalnych (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin). Zdajemy sobie sprawę jak cenną jest on rośliną pod względem substancji odżywczych i walorów smakowych, jednak apelujemy o niezrywanie go w naturalnym środowisku.

Wychodząc naprzeciw zainteresowanym: zarówno nasiona jak i cebulki można zakupić na własny użytek w wielu sklepach ogrodniczych i większych marketach (także w Internecie) celem zasadzenia ich we własnym ogrodzie, ciesząc się późniejszym legalnym zbiorem. Gwarantujemy satysfakcję z samodzielnego wyhodowania tej cennej przyprawy!

Czosnek niedźwiedzi jest geofitem, czyli byliną, w pewnym uproszczeniu całe życie tej rośliny tkwi w jej cebuli. Nie odrodzi się z korzonków, a nasionka, które rozsiewają kwiaty po przekwitnięciu – jeśli zagnieżdżą się w ziemi – będą musiały odbyć jeszcze długą drogę, zanim przekształcą się w cebulę. Żeby cebulka mogła przeżyć pod ziemią, roślina musi wyprodukować dostateczną ilość cukru, inaczej nie będzie miała dość energii, by przetrwać okres hibernacji. Jeśli wobec tego wyrwiemy jej młode listki, pozbawimy ją szansy przetrwania. Dbaj o naszą przyrodę drogi Turysto - nie zrywaj, lecz podziwiaj i rób zdjęcia.

Przypominamy również, że na mocy Ustawy o ochronie przyrody zrywanie tej rośliny zagrożone jest sankcjami aresztu lub grzywny do 5 000 zł.