Lista aktualności Lista aktualności

Działania w ramach akcji „Majówka”

Ponad dwieście nieprawidłowości odnotowali strażnicy leśni na terenie RDLP w Radomiu podczas akcji „Majówka”. Najwięcej z nich stanowił nielegalny wjazd pojazdami do lasu, w tym jeden nielegalny off-road. Wśród wykrytych zdarzeń były m.in. trzy przypadki kłusownictwa i dwa przypadki nielegalnego wyrębu drzewa.

Działania pn. „Majówka” były prowadzone w dniach od 29 kwietnia do 9 maja w lasach na terenie całej Polski, a ich celem było przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu w czasie tzw. długiego weekendu, kiedy więcej osób korzysta z lasu. Na terenie RDLP w Radomiu w akcji uczestniczyło 63 strażników, w części interwencji wsparła ich Policja i Państwowa Straż Rybacka oraz pracownicy Służby Leśnej.

Funkcjonariusze Straży Leśnej odnotowali 244 zdarzeń – o ponad 70 mniej niż w roku poprzednim. Wśród nich najwięcej było nielegalnych wjazdów do lasu pojazdem – aż 226. Wykryli 2 przypadki zaśmiecania lasu, o ponad 40 mniej niż w roku 2023. Podczas akcji wykryto 14 przypadków naruszenia przepisów przeciwpożarowych – wielkością porównywalnie do poprzedniego roku.

Warto przypomnieć, że działania Straży Leśnej, mające na celu wykrycie szkodnictwa leśnego, prowadzone są przez cały rok. Strażnicy są coraz lepiej wyszkoleni i coraz częściej korzystają z nowoczesnych urządzeń, co przekłada się na coraz lepszą wykrywalność przypadków naruszenia obowiązującego prawa.

Od 27 maja rusza kolejna akcja z priorytetem w zakresie szczególnych działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej lasów pn. „Bezpieczny Las 24”. Akcja będzie trwała do 5 czerwca.