Lista aktualności Lista aktualności

XIV edycja Mikołajkowego Marszu Nordic Walking

W ostatnią niedzielę, tj. 04.12.2022r. odbyła się kolejna, już czternasta edycja mikołajkowego marszu z kijkami. Tym razem zaplanowana trasa była stosunkowo krótka, gdyż przebiegała od pomnika żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich do polany piknikowej przy ścieżce dydaktycznej Królewskie Źródła. Tradycyjnie już rozgrzewkę dla uczestników przeprowadził instruktor z Kozienic, Pan Henryk Motyka. Następnie uczestnicy udali się na trasę pod przewodnictwem Pani Natalii Zawodnik-Borkowskiej, tj. edukatora z Nadleśnictwa Kozienice.

Pani Natalia zapoznała uczestników z problematyką nowych przystanków tematycznych umiejscowionych przy dojeździe p.poż 302, czyli trasie dojścia do Królewskich Źródeł, tj. bioindykatorów jaką rolę pełnią porosty, wpływu zmian klimatycznych na kondycję drzewostanów Nadleśnictwa, stanem ochrony nietoperzy i popielic na terenie Nadleśnictwa, a także zagadnieniami występowania kornika ostrozębnego i jemioły w aspekcie zmian klimatycznych oraz z wprowadzonymi ostatnio nowymi uregulowaniami w zakresie korzystania ze ścieżki dydaktycznej Królewskie Źródła.

Jak zwykle nie zabrakło również wizyty Św. Mikołaja (tym razem, na specjalne „upoważnienie” w tę rolę wcielił się miejscowy Leśniczy Pan Sylwek Grochowski), który wręczał uczestnikom pamiątkowe gadżety.

Po dotarciu rajdu na polanę piknikową uczestnicy mogli rozgrzać się przy wspólnym ognisku, gdzie czekał również przygotowany poczęstunek i gorące napoje. Odbył się tutaj także konkurs z nagrodami o tematyce leśnej dedykowany dla najmłodszych uczestników. Chętni otrzymali również wydane ostatnio wznowienie folderu „Ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródła”.

Dodatkowym elementem była ciekawa wystawa fotograficzna przygotowana przez fotografów z Leśnej Grupy Twórczej – Ostępowa.

Dla ochotników, znana i lubiana Pani Lidia Zaczyńska (dawny inicjator imprezy) zorganizowała spacer po całej trasie ścieżki.

Końcowym akcentem było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników imprezy przy rzeźbie Króla Władysława Jagiełły, z wysokości której dawny władca tutejszych lasów dogląda swoich włości.

Tegoroczna edycja rajdu cieszyła się rekordową frekwencją – udział wzięło ponad 300 osób, co zaskoczyło niestety Św. Mikołaja, który obiecał uwzględnić to w przyszłorocznej edycji.

Dla nas leśników coraz większa popularność rajdu oznacza, że stał on się już przedświąteczną tradycją, co obliguje nas do kontynuacji jej organizowania.

Dziękujemy przede wszystkim uczestnikom, ale również za pomoc w organizacji imprezy: RDLP Radom, CILP, pracownikom ZUL Witbór, Panu Henrykowi Motyce, fotografom grupy Ostępowa oraz przedstawicielom lokalnych mediów (Radio Plus Radom, Tygodnik OKO Kozienickie).

Zapraszamy ponownie już za rok.

Równolegle tego samego dnia odbywał się Bieg Zimy organizowany przez Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, impreza zamykająca tegoroczny cykl Grand Prix Pionek. Ponad 40 uczestników zawodów mierzyło się z trasą 5 km przebiegającą przez lasy Leśnictwa Podgóry. Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów i bonów pieniężnych dla laureatów, po czym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku na terenie ścieżki dydaktycznej Podgaje.

Serdecznie gratulujemy laureatom.