Asset Publisher Asset Publisher

VI Pionkowski Dzień Pszczoły

Rajd rowerowy organizowany w przededniu ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń promocyjnych. Impreza poświęcona jest tematyce podkreślenia ekologicznego znaczenia ochrony pszczół i innych zapylaczy oraz propagowaniu roli bartnictwa i pszczelarstwa w historii regionu Puszczy Kozienickiej.

Rajd rowerowy organizowany w przededniu ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń promocyjnych. Impreza poświęcona jest tematyce podkreślenia ekologicznego znaczenia ochrony pszczół i innych zapylaczy oraz propagowaniu roli bartnictwa i pszczelarstwa w historii regionu Puszczy Kozienickiej.

Jak corocznie Rajd wystartował spod siedziby Nadleśnictwa Kozienice, gdzie uczestnicy zarejestrowali swój udział oraz pobierali ufundowane przez MOK napoje chłodzące. Następnie uformowany szyk rowerzystów udał się w asyście Policji i Straży Leśnej na trasę rajdu, w trakcie której realizowane były także zaplanowane przystanki tematyczne:

- w rezerwacie Brzeźniczka Pani Jolanta Tabor z Kozienickiego Parku Krajobrazowego przedstawiła uczestnikom ciekawostki z zakresu ochrony przyrody,

- na polanie piknikowej Królewskie Źródła pracownicy Nadleśnictwa przedstawili nowe elementy wyposażenia Posterunku Straży Leśnej, a także nowinki z zakresu udostępniania terenów leśnych dla turystyki i rekreacji,

- na obiektach szkółki leśnej Przejazd miał miejsce postój cateringowy, gdzie uczestnicy rajdu mogli poczęstować się regionalnymi smakołykami oferowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich „Marianianki” lub posilić się tradycyjną, leśną grochówką. Tutaj też przekazano dla uczestników tradycyjny słodki, miodowy upominek oraz element wyposażenia rowerzysty w postaci chust sportowych ze specjalnymi leśnymi nadrukami.

Końcowymi akcentami rajdu były:

- degustacja miodów i konkurs z wiedzy pszczelarskiej z nagrodami, które zostały przygotowane przez członków Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej.

- złożenia kwiatów przez Panią Wiceburmistrz Kamilę Kaczorowską, Prezesa SPPK Pana Piotra Smolarczyka oraz Z-cę Nadleśniczego Artura Mazura, pod tablicą poświęconą ks. Józefowi Gackiemu.

                Tegoroczna edycja Rajdu postawiła przed organizatorami dodatkowe, niespodziewane wyzwanie w postaci bieżących alertów pogodowych i lokalnych prognoz meteorologicznych przestrzegających przed możliwością wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, mogących powodować zagrożenia dla uczestników imprezy. Powyższe wymusiło elastyczne korekty zaplanowanej trasy rajdu oraz przebiegu wydarzenia i w konsekwencji pozwoliło zakończyć imprezę przed faktycznym wystąpieniem niebezpiecznych burz i bezpieczny powrót uczestników.

Nadleśnictwo Kozienice składa serdeczne podziękowania dla organizatorów i współorganizatorów:

Stowarzyszeniu Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej,

Urzędowi Miasta Pionki,

Urzędowi Gminy Pionki,

Komisariatowi Policji w Pionkach,

Pionkowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji,

Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Pionkach,

 Warsztatom Terapii Zajęciowej w Pionkach,

Zespołowi ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego,

Pionkowskiemu Towarzystwu Rowerowemu,

Pionkowskiemu Stowarzyszeniu Morsów,

Lokalnym mediom, a w szczególności Kurierowi Pionkowskiemu

Szczególne podziękowania dla Pań (oraz również Panów) z KGW Marianianki.

Miło nam było również gościć liczną grupę uczestników rajdu reprezentującą Klub Turystyki Kolarskiej „BeneqTeam” z Płocka, którzy do rajdu przyłączyli się „gościnnie” uczestnicząc w II Rowerowym Zlocie Turystów Mazowsza w Garbatce-Zbyczyn.

Najserdeczniej jednak dziękujemy wszystkim uczestnikom Rajdu, którzy w tej edycji pojawili się w rekordowej liczbie ponad 200 osób.

Zapraszamy na kolejną edycję już za rok!