Asset Publisher Asset Publisher

Jesienne siewy w szkółce leśnej zakończone

Jesień dla leśniczego szkółkarza to czas wytężonych prac związanych ze zbiorem nasion, a następnie realizacją zaplanowanych siewów w szkółce leśnej.

Tegoroczny urodzaj dęba w porównaniu do poprzednich lat okazał się średni. Na terenie Nadleśnictwa Kozienice znajduje się baza nasienna – są to drzewostany nasienne wyłączone dla dęba szypułkowego na powierzchni 43,77 ha oraz drzewostany nasienne gospodarcze na łącznej powierzchni 130,51 ha. W tych drzewostanach zbierane są żołędzie wykorzystywane do hodowli sadzonek dębów.

W tym roku nasion dębu zebrano 13 868 kg na potrzeby zasiewów szkółki leśnej Przejazd oraz 400 kg nasion dęba bezszypułkowego, który będzie przechowywany w chłodni do wiosny. Jednocześnie na potrzeby Nadleśnictwa Daleszyce zebrano 2100 kg nasion dęba szypułkowego.

Dostarczone do szkółki żołędzie są spławiane (wrzucane do zbiornika z wodą - uszkodzone wypływają i są zbierane sitami z przeznaczeniem jako karma dla dzików), żołędzie, które opadły na dno zbiornika wyjmuje się i przeznacza do siewu. Żołędzie przed siewem waży się i zabezpiecza zaprawą nasienną. 

Tegoroczne siewy dęba na pow. 101 arów zostały przykryte siatką cieniującą, aby wścibskie sójki nie wybierały żołędzi z zasiewów. Jednocześnie jesień to także siewy innych gatunków leśnych takich jak lipa, klon, brzoza, jodła oraz gatunki biocenotycznie i miododajne jak: głóg, jarzębina, róża, tarnina i inne.

Aby wyhodować odpowiedniej jakości sadzonki, trzeba dokładnie poznać wymagania dla każdego gatunku. Jedne gatunki drzew rosną szybciej, np. olcha, brzoza, a inne wolnej, np. jodła i świerk, dlatego różny jest czas wzrostu sadzonek w szkółce leśnej. Najszybciej, bo już po roku szkółka wydaje sadzonki sosny do leśnictw w celu zakładania upraw. Brzoza, olcha rosną na szkółce około 2 lat, natomiast najdłużej na szkółce przebywa jodła ok. 3-6 lat.

Młode siewki rosnące w szkółce są wrażliwe na warunki atmosferyczne, infekcje grzybowe czy ataki owadów - o ich ochronę dba leśniczy szkółkarz.

Szkółka leśna zapewnia materiał sadzeniowy dla wszystkich leśnictw Nadleśnictwa Kozienice, a nadwyżki sadzonek są sprzedawane dla innych nadleśnictw lub detalicznie.