Asset Publisher Asset Publisher

Uroczyste otwarcie i poświęcenie Świętokrzyskiej Drogi Św. Jakuba

W niedzielę 28 stycznia w kościele św. Józefa w Jedlni Letnisko odbyła się msza święta w której wzięli udział członkowie Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz mieszkańców Gminy Jedlnia i okolic.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Skaryszewie, gdzie JE ks. Biskup Piotr Turzyński z udziałem zaproszonych gości poświęcił słupek i drogowskaz Świętokrzyskiej Drogi Św. Jakuba.  Droga św. Jakuba to szlak pielgrzymkowy, który wiedzie z Warszawy przez Świerże Górne, Skaryszew, Święty Krzyż do Krakowa a następnie do Wrocławia przez Niemcy, Francję aż do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Szlak przebiegający przez Puszczę Kozienicką pokrywa się z trasą Gościńca Królewskiego na ustawionych tablicach i mapach wzdłuż szlaku widnieją informacje dot. Świętokrzyskiej Drogi Św. Jakuba. Długość szlaku przebiegająca terenem administrowany przez Nadleśnictwo Kozienice stanowi 25 km.

Droga św. Jakuba nawiązuje do średniowiecznych dróg pątniczych, którymi wędrowano do grobu Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Obecnie na terenie Polski znajduje się ponad 600 km wytyczonych i oznakowanych szlaków. Droga św. Jakuba łączy centralną Polskę ze Świętym Krzyżem, najstarszym miejscem pielgrzymkowym w naszym kraju.

W roku 2017 Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego dokonała oznakowania szlaku poprzez namalowanie strzałki w kolorze żółtym oraz znaki z białą muszlą św. Jakuba na niebieskim tle z naniesionym złotym Krzyżem Świętokrzyskim, tzw. karawaką. Odtworzenie Jakubowej Drogi zostało poparte w 1984 roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W 1987 roku rada Europy ogłosiła Camino de Santiago pierwszym europejskim Szlakiem kulturowym. Od roku 2005 Droga św. Jakuba w Polsce posiada patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wytyczony szlak - Świętokrzyska Droga św. Jakuba, będzie doskonałym impulsem do podejmowania trudu pielgrzymowania z centralnej Polski do Santiago de Compostela oraz przyczyni się do wzbogacenia wiedzy o własnym regionie i propagowania dziedzictwa europejskiego.