Lista aktualności Lista aktualności

Uroczyste obchody 100.rocznicy Bitwy warszawskiej w Kozienicach Z udziałem delegacji Nadleśnictwa Kozienice

15 sierpnia 2020 roku w Kozienicach odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, którego organizatorem byłą gmina Kozienice i powiat kozienicki.
Uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się o 8:45 na cmentarzu parafialnym w Kozienicach. Tam między innymi delegacje gminy Kozienice i powiatu kozienickiego złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze na grobach poległych legionistów.
W skład delegacji gminy Kozienice weszli: burmistrz Piotr Kozłowski, zastępcy burmistrza Dorota Stępień i Mirosław Pułkowski, sekretarz gminy Sylwia Wąsik, przewodniczący rady miejskiej Rafał Sucherman oraz skarbnik gminy Monika Makulec-Sobota. Powiat kozienicki reprezentowali: starosta Andrzej Jung, członek zarządu powiatu Marek Kucharski oraz radni powiatowi Tomasz Trela i Stanisław Orzechowski.
Kwiaty złożyły również następujące delegacje: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległości, Rada Rycerzy Kolumba, Światowy Związek Armii Krajowej koło w Kozienicach, Weterani i Rezerwiści Wojska Polskiego, Związek Piłsudczyków w Kozienicach, Nadleśnictwo Kozienice, Zespół Szkół nr 1 w Kozienicach. Publiczna Szkoła Podstawowa w Janikowie oraz Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kozienicach.
Następnie odbyło się poświęcenie krzyża „Polska Golgota”, upamiętniającego 100- lecie Cudu nad Wisłą. Fundatorami i inicjatorami pomnika są Jan Gajda wraz z małżonką Elżbietą. Poświęcenia krzyża dokonał ksiądz proboszcz Kazimierz Chojnacki z parafii Świętego Krzyża w Kozienicach, w asyście księdza Wiesława Janowskiego.
Na terenie skweru miejskiego, na Placu 15-go Stycznia posadzono dąb szypułkowy, który stanowi symbol upamiętnienia kozienickich obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dąb został posadzony wspólnie przez burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego oraz starostę kozienickiego Andrzeja Junga. Głównym inicjatorem posadzenia drzewa był sekretarz Związku Piłsudczyków RP w Kozienicach - Marek Gozdera.
Niedzielne obchody zakończył apel pamięci odczytany przez Pawła Kibila z 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, po którym wszyscy chętni mieli okazję zapoznać się z wystawą: „...Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921”. Wystawa została przygotowana i opracowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, Centrala w Warszawie oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego.
Nadleśnictwo Kozienice dziękuje Redakcji Kozienice 24 za udostępnienie w/w materiałów.