Lista aktualności Lista aktualności

„Bartny Kąt”

Turyści odwiedzający teren Nadleśnictwa Kozienice i miejsce turystyczne poświęcone historii bartnictwa w Puszczy Kozienickiej tzw. „Bartny Kąt”, mogą spotkać się z niespodzianką.

Po kilku latach od ustawienia pomnika pszczoły w tym miejscu zaczął on wymagać konserwacji. Prace konserwacyjne wykonał sam autor rzeźby Pan Mirosław Dziedzicki, za co bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia pomnika pszczoły w nowej szacie.

Korzystając z okazji pragniemy poinformować o innych działaniach prowadzonych przez Nadleśnictwo w ramach programu „Pszczoły wracają do lasu”.

Do kłody bartnej, która była wyeksponowana w Bartnym Kącie dołączyliśmy jeszcze dodatkowe dwie kłody, które oczekują na zasiedlenie przez dzikie pszczoły. Jeżeli do tego nie dojdzie kłody zostaną zasiedlone rodzinami pszczelimi sprowadzonymi specjalnie z terenu Puszczy Kampinoskiej.

Nadleśnictwo kontynuuje również działania związane z podażą pożytków pszczelich, tj. organizacją łąki kwietnej i „remizy” złożonej z krzewów miododajnych. Mocno doceniane przez pszczelarzy są również inne zastosowane działania polegające na zmianach terminów zabiegów pielęgnacyjnych uwzględniających potrzeby pszczelarskie (np. zmiana terminów odchwaszczania kwater w szkółce leśnej umożliwiająca wykorzystanie przez pszczoły kwitnienia „chwastów” np. mniszka, przesunięcie zabiegów czyszczeń wczesnych celem wykorzystania przez pszczoły kwitnienia krzewów np. głogu, iwy).

W najbliższym czasie będzie również można zapoznać się z nową planszą edukacyjną o tematyce „pszczelego zieleńca”, która będzie umieszczona przy „Leśnej Barci”.

Zapraszamy do odwiedzenia terenów nadleśnictwa.