Lista aktualności
Wywiad z Leśniczym na temat ochrony lasu
Przeprowadziliśmy wywiad z Leśniczym Leśnictwa Jaśce - Sławkiem Plutą na temat prac terenowych z zakresu ochrony lasu.
- Panie Sławku, czym zajmuje się jeden z podstawowych działów gospodarki leśnej jakim jest Ochrona Lasu?
Ochrona lasu to to dział gospodarki leśnej, który ma na celu zachowanie i utrzymanie dobrego stanu zdrowotnego ekosystemów leśnych. Zajmuje się wieloma czynnikami szkodotwórczymi wśród których możemy wyróżnić: czynniki biotyczne - takie jak szkodliwe owady żerujące na drzewach, które przy masowym wystąpieniu mogą powodować zamieranie dużych obszarów lasu, szkodliwe grzyby czy ssaki roślinożerne obgryzające młode drzewka na uprawach, czynniki abiotyczne -związane z pogodą (susza, silne wiatry, powodzie), oraz antropogeniczne związane z działalnością człowieka (zanieczyszczenie powietrza, gleby oraz pożary) .
- Jakie prace prognostyczne realizowane są obecnie i na czym one w praktyce polegają?
Prace prognostyczne to w głównej mierze działania monitoringowe mające na celu przewidywanie masowego pojawienia się szkodliwych owadów. Polegają one np.: na wykładaniu pułapek ze środkami wabiącymi określony gatunek owadów tzw. feromonami. Na podstawie liczby odłowionych owadów możemy w przybliżeniu określić czy na danym terenie wystąpi masowe pojawienie się szkodników i zaplanować zabiegi które będą temu przeciwdziałać. Zabiegi te to również usuwanie drzew zasiedlonych aby nie dopuścić do nadmiernego rozmnożenia szkodników. Aktualnie realizowane prace prognostyczne polegają na poszukiwaniu poczwarek i larw owadów w ściółce oraz glebie. Właśnie teraz w okresie jesiennym, po pierwszych przymrozkach gdy owady z drzew schodzą na okres zimy do ścioły i gleby są prowadzone „jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny”. Szkodniki pierwotne to takie które atakują drzewa zdrowe w odróżnieniu od szkodników wtórnych które żerują na drzewach chorych osłabionych m.in. przez pierwotne lub inne czynniki.
- Jakie inne czynności monitoringowe z zakresu ochrony lasu realizował Pan w trakcie całego sezonu i na czym one polegały?
Monitoring prowadzony jest przez cały rok. Obserwujemy nowo posadzone uprawy i młodniki czy są zgryzane przez sarny , jelenie czy łosie. W okresie rójki owadów ( np. chrabąszcz majowy poproch cetyniak), obserwujemy ilość latających owadów. Podobnie w przypadku brudnicy mniszki – monitoring polega na określeniu natężenia rójki i rozmiaru populacji poprzez odłów samców na pułapki feromonowe oraz obserwacje samic na tzw. transektach. W okresie suszy monitorowany jest z wież przeciwpożarowych przy pomocy kamer praktycznie cały las, aby gdy wybuchnie pożar reakcja była natychmiastowa i pożar się nie rozprzestrzeniał.
- Jakie zabiegi ochronne realizował Pan na swoim terenie w trakcie ostatniego sezonu?
W ciągu roku realizowanych jest wiele zabiegów. W okresie zimowym wykładamy tzw. drzewa zgryzowe dla ssaków roślinożernych, dokarmiamy ptaki i wieszamy dla nich budki lęgowe i chronimy mrowiska gdyż są naszym sprzymierzeńcem w walce ze szkodliwymi owadami. Zabezpieczamy młode drzewka na uprawach wełną owczą lub nakładamy środki odstraszające (repelenty), które powodują, że nie „smakują” zwierzętom lub grodzimy je siatką. Wycinamy drzewa opanowane przez jemiołę.
- Jak ocenia Pan zdrowotność lasów na swoim terenie i jakie zagrożenia uważa Pan za najistotniejsze?
Pomimo problemów z którymi borykamy się w ostatnich latach takimi jak zwiększone pojawienie się kornika ostrozębnego, chrabąszcza majowego czy opanowanie na skutek zmian klimatycznych dużej ilości drzew przez jemiołę zdrowotność lasu dzięki różnorodności biologicznej Puszczy Kozienickiej i w jakimś stopniu naszej działalności oceniam na dobry. Dużym zagrożeniem a może bardziej problemem jest zaśmiecanie lasu. Edukacja społeczeństwa to wyzwanie, które może to zmienić. Coraz większym wyzwaniem staje się także przeciwdziałanie skutkom postępujących zmian klimatycznych, w szczególności przewlekłym suszom i ubywaniu zasobów wodnych w lasach.