Lista aktualności Lista aktualności

XV Mikołajkowy Nordic Walking

W dniu wczorajszym, tj. niedzielę 03.12.2023r. odbyła się kolejna, już piętnasta edycja mikołajkowego marszu z kijkami przez Puszczę Kozienicką. Tym razem zaplanowana trasa zakładała około 6km marsz, gdyż uczestnicy wyruszyli spod szkółki leśnej „Przejazd” w kierunku kapliczki św. Franciszka, rezerwatu „Ponty Dęby” dalej zatrzymując się przy Zbiorniku Holenderskim i metą na terenie szkółki leśnej „Przejazd”. Rozpoczęcie rajdu poprzedziła rozgrzewka przeprowadzona przez Stowarzyszenie Pionkowskie Morsy. Następnie uczestnicy udali się na trasę pod przewodnictwem pracowników Nadleśnictwa Kozienice.

W trakcie trasy zaplanowano 3 przystanki tematyczne, gdzie omawiane były zagadnienia związane z historią Puszczy Kozienickiej i Nadleśnictwa Kozienice, problematyką ochrony przyrody oraz wpływem postępujących zmian klimatycznych na zasoby wodne w lasach.

Pierwszą chwilą wytchnienia w marszu był przystanek obok kapliczki św. Franciszka, gdzie przedstawiona została historia powstania kapliczki, sama postać św. Franciszka z Asyżu a także uwarunkowania historyczne związane z historią powstania Ekonomii Kozienickiej w 1607 roku, utworzeniem Leśnictwa Kozienice w 1784 roku oraz nadchodzące wydarzenia rocznicowe, tj. 100-lecie Lasów Państwowych i 240-lecie powstania Nadleśnictwa Kozienice. Drugi przystanek odbył się przy rezerwacie „Ponty Dęby” gdzie miejscowy leśniczy przedstawił zagadnienia związane z powierzchniowymi formami ochrony przyrody. Ostatnim przystankiem tematycznym był Zbiornik Holenderski, gdzie dr Tomasz Kuc przedstawił zagadnienia i ciekawostki związane z ochroną zasobów wodnych w lasach Polski.

 

Jak zwykle nie zabrakło również wizyty Św. Mikołaja (tym razem, na specjalne „upoważnienie” w tę rolę wcielił się miejscowy leśniczy szkółkarz Krzysztof Kozicz), który wręczał uczestnikom pamiątkowe gadżety.

 

Po dotarciu rajdu na szkółkę leśną „Przejazd” uczestnicy mogli rozgrzać się przy wspólnym ognisku, gdzie czekał również przygotowany poczęstunek i gorące napoje. Odbył się tutaj także konkurs z nagrodami o tematyce leśnej dedykowany dla najmłodszych uczestników.

 

Tegoroczna edycja rajdu mimo ataku zimy cieszyła się wysoką frekwencją – udział wzięło około 270 osób. Śnieżna sceneria okazała się dużą atrakcją w szczególności dla najmłodszych uczestników rajdu.

 

Dla nas leśników coraz większa popularność rajdu oznacza, że stał on się już przedświąteczną tradycją, co obliguje nas do kontynuacji jej organizowania.

Dziękujemy przede wszystkim uczestnikom, ale również za pomoc w organizacji imprezy: RDLP Radom, CILP, Stowarzyszeniu Pionkowskie Morsy, UTW w Kozienicach, Pionkach i Radomiu oraz przedstawicielom lokalnych mediów (Radio Plus Radom, Pionki24, Kronika Kozienicka).

 

Zapraszamy ponownie już za rok!