Lista aktualności Lista aktualności

Zatrzymać gradację chrabąszczy...

Jak wcześniej informowało Nadleśnictwo Kozienice, w dniach 13-16.05.2013r., został wykonany zabieg zwalczania imagines chrabąszczy majowego i kasztanowca poprzez oprysk agrolotniczy preparatem Mospilan. Dzięki właściwemu przygotowaniu całej akcji, udało się bardzo sprawnie wykonać planowane zabiegi w optymalnych warunkach atmosferycznych, oraz zgodnie z zaplanowanym wcześniej rozmiarem powierzchniowym, tj. ponad 4200 ha (w tym 277 ha lasów prywatnych).

Optymalne warunki atmosferyczne przyczyniły się do podniesienia skuteczności zabiegu, która została oszacowana na ok. 100% (szacowana śmiertelność chrabąszczy ok. 99%). Po wykonaniu oprysków agrolotniczych, pracownicy Nadleśnictwa przystąpili do wykonywania mozolnych czynności, które miały na celu ocenę skuteczności zabiegu, a także ocenę wpływu zastosowanego środka chemicznego na pozostałych przedstawicieli fauny leśnej. Ponieważ zabieg chemiczny jest „bronią obosieczną", badany był wpływ na inne gatunki owadów, który okazał się minimalny dla gatunków pożytecznych (w tym owadów drapieżnych- np.: kolonii mrówek) – preparat zatrzymywał się głównie w koronach drzew  gdzie wpływał na rozwój innych owadów liściożernych (tzn. również szkodliwych – np.: zwójki dębowe). Preparat Mospilan w zastosowanym stężeniu jest stosunkowo selektywny i wpłynął jedynie na owady, które są na niego wrażliwe (w tym właśnie na chrabąszcze). Nie zaobserwowano negatywnego wpływu zabiegu na innych przedstawicieli fauny: ssaki, ptaki, płazy ,gady i inne. Nadal prowadzony jest monitoring rozwoju miejscowych kolonii nietoperzy – wg wstępnych wyników badań,  wpływ zabiegu na nietoperze był obojętny.

Wymienione badania wykazały wysoką śmiertelność chrabąszczy : średnio ok. 40 szt./m2 , tj. 400 000 szt/ha, w najbardziej zasiedlonych terenach ilości te wynosiły prawie 1 000 000 szt./ha ( tj. niemal 100 szt. chrabąszczy/ m2). Powyższe liczby obrazują skalę zagrożenia jaka występowała przed opryskiem. Samica chrabąszcza w trakcie rójki składa ok. 80 szt. jaj, z których wylęgają się larwy żerujące w glebie na korzeniach roślin przez kolejne 4 lata, powodując miejscami całkowite wyniszczenie roślin.

Chrabąszcze majowy i kasztanowiec stanowiły od 2000r. największe zagrożenie dla trwałości lasów Puszczy Kozienickiej ze strony szkodliwych owadów. Ich żery generowały straty i różne zakłócenia gospodarcze a także prowadziły do wielu niekorzystnych ,z punktu widzenia ekologii, zmian w drzewostanach. Opierając się na wyżej opisanych badaniach skuteczności zabiegu agrolotniczego można oczekiwać, że ekspansja chrabąszczy na południowe tereny Puszczy zostanie zahamowana, jak również gradacja która rozwijała się w północnej części zostanie zatrzymana. Potwierdzeniem powyższych szacunków mogą już okazać się standardowe badania „zapędraczenia gleby", które będą wykonywane w miesiącach VIII/IX br. ( na podst. przeszukiwania gleby w tzw. „dołach próbnych" i ewentualnych ilości znajdowanych pędraków, określany jest stopień zagrożenia).

Łączny koszt wyżej opisanych zabiegów zwalczania wyniósł ponad  1 250 000 zł, z czego największą część stanowią koszty zakupu preparatu Mospilan. Należy jednak nadmienić , że większość wydatków zostanie zrefundowana z Funduszu Leśnego.